Co to są gry otome?

W Polsce gry otome są bardzo niszowe, nawet wśród graczy. Spróbuję wyjaśnić krótko, czym są otome, mające swój rodowód w Japonii.

Początek gier otome

Japończycy muszą wszystko zrobić po swojemu. Tak było i tym razem. Zobaczyli nasze zachodnie przygodówki i na ich podstawie stworzyli tak zwane visual novels.

Zobaczymy dużo znajomych elementów – często rysowane tła, a na pierwszym planie wizerunek postaci, z którą właśnie rozmawiamy. U dołu ekranu widnieje ramka z dialogiem. Od czasu do czasu mamy możliwość wybrania jakiejś opcji dialogowej.

Jednak, zwykle w grach visual novel brakuje czegoś, co występuje w naszych grach. Otóż nie chodzimy po planszy postacią i nie zbieramy przedmiotów. Nie rozwiązujemy też zagadek. Jedyne, co musimy robić to… czytać. Gry visual novel rozwijają swoją fabułę za pomocą dialogów, które w większości po prostu przeklikujemy i czasami klikamy na odpowiedź, która zabierze nas w określoną ścieżkę scenariusza.

Ba! Istnieją gry, które nawet tego nie dają, tylko wymagają od nas czytania i oglądania. Więcej wspólnego mają więc z książką, albo anime. To tak zwane kinetic novels.

Gry otome to podgatunek visual novels. O ile visuale mogą oscylować wokół każdego gatunku (horror, kryminał, komedia), tak gry otome celują przede wszystkich w wątki romansowe. Często kojarzą się z tak zwanymi “symulatorami randkowania” i rzeczywiście, poniekąd jest to prawda, ale nie cała. Symulatory randek istnieją, ale gry otome to i wiele bujniejszy temat. Bywają produkcje niebywale rozbudowane, z bardzo poważnymi historiami. Miłość nie musi to być jedyną tematyka tych gier i romans rozwija się obok wielu innych wątków. Jest jednak integralną częścią otome.

Gry otome w Polsce

Co ciekawego w takim razie może być z takim biernym przewijaniu tekstu i dlaczego w Japonii te gry mają tylu fanów? Dlaczego w ostatnich latach doszło do wydania wielu gier w języku japońskim, i  dlaczego jest ich tyle na Steam’ie? Nawet w Polsce temat robi się popularniejsze i powstają coraz to nowsze blogi, których główną tematyką są gry otome.

Odpowiedzi jest kilka, ale za to prostych. Najważniejszą jest FABUŁA. Ta bywa dopracowana w najmniejszych szczegółach. Aż dziwi, że tyle narzeka się na dzisiejsze gry i rzuca hasłami, że fabuła w nich jest coraz gorsza, a tymczasem pomija się gatunek, który całkowicie na niej bazuje. Na dodatek gry otome nie są całkowicie liniowe. Przypominają gry paragrafowe, gdzie każdy nasz wybór zmienia bieg historii i ostatecznie prowadzi do jednego z wielu zakończeń.

Gry otome, chociaż statyczne, bywają pięknie narysowane oraz okraszone dopracowaną muzyką. Dobre produkcje są całkowicie udźwiękowione i wartością stają się seyuu, czyli osoby podkładające głosy pod postacie. To wszystko sprawia, że otome są doznaniem fabularnym, dźwiękowym i – na swój specyficzny sposób – wizualnym.

Być może nie jest to rozrywka dla każdego, tym niemniej warto się przyjrzeć temu gatunkowi. Kto wie, może trafimy w nich na historię, która zapadnie nam w pamięć bardziej niż cokolwiek do tej pory.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s